Na obszarze Europy Środkowej kryje się ogromny, wciąż niewykorzystany zasób – biomasa pochodząca z produkcji rolnej i przetwórstwa spożywczego. Choć przejście na zrównoważone rozwiązania jest globalnym priorytetem, nadal duże ilości produktów ubocznych czekają na pełne wykorzystanie.
Odpowiedzią na ten problem jest projekt TeBiCE, w którym osiem instytucji z sześciu krajów opracowuje innowacyjne rozwiązania, mające na celu wdrożenie idei gospodarki cyrkularnej. Siła projektu TeBiCE tkwi w jego współpracy międzynarodowej i elastycznym podejściu do regionalnych potrzeb.
W Bawarii, niemiecka firma Chemie Cluster Bayern GmbH opracowała generator łańcuchów dostaw oparty na sztucznej inteligencji. Dzięki temu narzędziu łatwiej identyfikować potencjał biomasy w poszczególnych regionach, co przyspiesza procesy wdrożeniowe w ramach projektu.
Uniwersytet Warmińsko–Mazurski w działaniu pilotażowym zajmuje się wykorzystaniem pozostałości roślinnych do hodowli owadów, które stanowią odżywczą paszę dla zwierząt. Z kolei Województwo Kujawsko-Pomorskie zamierza analizować rozwój łańcucha wartości oparty o biokonwersję odpadów rolno – spożywczych w paszę dla zwierząt, paliwo lub inne produkty. Szczególną uwagę poświęcono biogazowniom, które w przyszłości mogą stać się biorafineriami, w pełni zgodnymi z zasadami gospodarki cyrkularnej. Co istotne, biogazownie wyróżniają się sprawnością dochodzącą nawet do 95%, bijąc na głowę efektywność energetyki wiatrowej (30%) i fotowoltaiki (10%).
Partnerzy TeBiCE spotkają się po raz kolejny w lutym przyszłego roku w Monachium, na konferencji podsumowującej półmetek projektu. Będzie ona otwarta dla publiczności. Szczególnie zachęcani do udziału są przedsiębiorcy zainteresowani wdrażaniem generatora łańcucha wartości w swoich firmach.