Sztuczne światło jest nieodzownym elementem współczesnego świata, jednak jego nadmiar niesie za sobą poważne konsekwencje – zarówno dla środowiska, jak i naszego zdrowia. Projekt DARKERSKY4CE, realizowany w ramach programu Interreg Europa Środkowa, koncentruje się na przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu światłem, promując ideę ochrony ciemnego nieba wśród mieszkańców i samorządów.
Ciemne niebo, niezmącone nadmiernym światłem sztucznym, ma kluczowe znaczenie dla bioróżnorodności, efektywności energetycznej oraz jakości życia ludzi. Ekologiczne zanieczyszczenie światłem powoduje chaos w świecie zwierząt i negatywnie oddziałuje na rośliny. Natomiast „zanieczyszczenie astronomiczne”, znacząco ogranicza obserwacje nocnego nieba, badania i edukację.
Zanieczyszczenie światłem można ograniczać prostymi zabiegami, jak np. montowanie odpowiedniego oświetlenia zewnętrznego, o stosownej mocy i barwie, które oświetla elementy na ziemi, nie świecąc „w niebo”. W ramach projektu DARKERSKY4CE przeprowadzono diagnozę sytuacji w różnych regionach Europy Środkowej, aby zrozumieć skalę problemu i dostosować działania do lokalnych potrzeb. Ponadto zorganizowano pierwsze warsztaty, w celu określenia skutecznych narzędzi promocyjnych i lobbingowych na ochrony ciemnego nieba.
fot. Agata Mazurek
W dalszej kolejności, w poszczególnych krajach partnerstwa, uruchomione zostaną projekty pilotażowe, m.in. w zakresie wymiany oświetlenia ulicznego, uruchomienia oferty turystyczno-edukacyjnej czy rozwiązywania konfliktów wśród lokalnych społeczności. Wypracowanie rozwiązania zbierze i podsumuje środkowoeuropejska strategia ochrony ciemnego krajobrazu.
fot. Rafał Modrzewski