Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

EuroVelo 13 w nowej odsłonie – międzynarodowy projekt, który zmieni turystykę rowerową

Szlak Żelaznej Kurtyny, zwany inaczej Eurovelo 13 to szlak, który został stworzony, aby upamiętnić podział, jaki miał miejsce w powojennej Europie na kraje zachodu i kraje będące pod wpływami komunistycznego ZSRR.

Trasa rowerowa prowadzi przez 20 krajów, w tym przez 8 krajów Europy Środkowej, od północnej Polski aż po Chorwację. Dzięki projektowi „ICTr-CE” (Iron Curtain Trail Central Europe), ta część szlaku stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna i nowoczesna.

O projekcie

W projekt zaangażowanych jest 12 partnerów z 9 krajów, w tym samorządy, organizacje turystyczne i eksperci od ekologii.

Polskę reprezentują Miasto Gdańsk i Województwo zachodniopomorskie.

„ICTr-CE” jest realizowany w ramach programu Interreg Europa Środkowa. Budżet całego przedsięwzięcia to 2,67 miliona euro, z czego 80% pochodzi z funduszy Unii Europejskiej. Projekt rozpoczął się w marcu 2023 roku i potrwa trzy lata.

Jakie będą efekty współpracy międzynarodowej?

Trasa EuroVelo 13 ma ogromny potencjał, ale brakuje tam nowoczesnej infrastruktury turystycznej. Ponadto lokalni przedsiębiorcy nie zawsze wiedzą, jak przyciągnąć rowerzystów, a turystom brakuje łatwego dostępu do informacji o noclegach, atrakcjach czy trasach.

Projekt „ICTr-CE” wprowadzi szereg innowacyjnych rozwiązań, które ułatwią podróżowanie rowerem i pomogą lokalnym firmom.

Powstaną między innymi:

  • platforma internetowa, która pozwoli turystom zaplanować trasę, znaleźć noclegi i atrakcje,
  • szkolenia, dzięki którym przedsiębiorcy dowiedzą się, jak skutecznie promować swoje usługi i korzystać z nowoczesnych narzędzi marketingowych,
  • model biznesowy dla turystyki rowerowej – rozwiązania dla samorządów i przedsiębiorców, które pomogą lepiej rozwijać ofertę turystyczną,
  • nowe standardy dla infrastruktury rowerowej – analiza potrzeb rowerzystów i rekomendacje dotyczące poprawy szlaku.

W projekcie zaplanowano testowanie ekologicznych rozwiązań, np. kalkulatora śladu węglowego oraz pilotażowe wycieczki rowerowe, dzięki którym zaplanowane w projekcie narzędzia i rozwiązania, zostaną sprawdzone w praktyce.

Dzięki ICTr-CE Szlak Żelaznej Kurtyny stanie się nowoczesnym i przyjaznym miejscem dla rowerzystów. Projekt nie tylko poprawi infrastrukturę, ale także wzmocni lokalną gospodarkę i przyczyni się do promocji zrównoważonej turystyki w Europie Środkowej.

Pilotażowa wycieczka rowerowa na trasie EuroVelo13 z Wolgast (Niemcy) do Ustki (Polska) (14-21.09.2024 r.)

  • Zdjęcie 3

    Zdjęcie 3

  • Zdjęcie 1

    Zdjęcie 1

  • Zdjęcie 4

    Zdjęcie 4

Więcej informacji o projekcie.