„Miasta idealne” powstałe w dobie renesansu takie jak: Zamość, Palmanova czy Karlovac, które obecnie są całkowicie nieefektywne energetycznie, mają w przyszłości stać się „miastami idealnymi” o zerowym zużyciu energii. Pomoże w tym międzynarodowy projekt ZEB4ZEN (angielska nazwa: Zero energy buildings for zero energy neighbourhoods), dofinansowany z programu Interreg Europa Środkowa.
Cel projektu
ZEB4ZEN planuje opracowanie ponadnarodowej metodologii i regionalnych planów działania, które pomogą do 2050 roku przekształcić historyczne dzielnice miejskie w miejsca o niemal zerowym zużyciu energii. Jednostki badawcze z Chorwacji (Energy Institute Hrvoje Požar - Lider Projektu), Niemiec (Magdeburg Stendal University of Applied Sciences), Włoch (Energy Management Agency of Friuli Venezia) i Polski (Politechnika Lubelska) identyfikują możliwości modernizacji energetycznej, która połączy współczesność z tradycją, a ich wynikiem będą konkretne działania spełniające założenia i cele Unii Europejskiej w zakresie energii i klimatu.
Cyfrowy bliźniak dla Zamościa
Zespół Katedry Konserwacji Zabytków Politechniki Lubelskiej, przy użyciu nowoczesnych technik, takich jak skaning laserowegy i fotogrametria, opracował chmurę punktów Starego Miasta w Zamościu będącą podstawą do realizacji cyfrowego modelu, który pozwoli na efektywne zarządzanie energią.
Fot. Politechnika Lubelska
Cyfrowy bliźniak Zamościa będzie w przyszłości uzupełniany o informacje związane z waloryzacją zabytków, oceną ich stanu technicznego i możliwościami modernizacji energetycznych poszczególnych kamienic. Opracowane narzędzie będzie uniwersalne - dostępne zarówno dla inżynierów, zarządców obiektów, a przede wszystkim dla władz Zamościa.
Pilotaż w Polsce
Miasto Zamość wraz z Politechniką Lubelską przeprowadzi prace badawcze i pilotażowe związane z termomodernizacją zabytkowej oficyny Pałacu Zamoyskich. Prace termoizolacyjne prowadzone będą wewnątrz budynku. Wszystkie prace badawcze i pilotażowe na terenie zespołu staromiejskiego będą uzgadnianie z urzędem konserwatorskim. Po wykonaniu izolacji, planowane jest przeprowadzenie pomiarów efektywności zastosowanych rozwiązań. Tym samym wypracowane zostaną rozwiązania, które z powodzeniem będą mogły być wdrażane i powielane w innych budynkach o podobnej typologii.
Działania w projekcie
Stan zaawansowania prac projektowych ze strony Politechniki Lubelskiej, jak i pozostałych partnerów został przedstawiony w połowie września br. na drugim spotkaniu projektowym w Palmanovej we Włoszech. Pozostali partnerzy projektu obecnie: instalują farmę fotowoltaiczną - miasto Palmanova oraz zintegrowaną elektrownię fotowoltaiczną a także tworzą system magazynowania i stację ładowania V2X – miasto Karlovac.
Fot. Politechnika Lubelska