Transport – jedno z kluczowych wyzwań regionu
Warszawa przeprowadziła pilotaż, którego celem jest stworzenie jednego, zintegrowanego systemu transportu autobusowego, wzorowanego na najlepszych europejskich praktykach.
System miałby obejmować Warszawę oraz metropolię warszawską, czyli 70 gmin i 9 powiatów leżących na obszarze regionu warszawskiego stołecznego.
Miasto Stołeczne Warszawa wraz z innymi członkami Stowarzyszenia Metropolia Warszawa uznało ujednolicenie transportu publicznego za jedno z kluczowych wyzwań dla regionu.
Pilotaż nowego systemu transportowego
Pilotaż jest możliwy dzięki udziałowi Warszawy w międzynarodowym projekcie o nazwie MECOG-CE "Wzmocnienie współpracy i zarządzania metropolitalnego w Europie Środkowej”. Projekt jest realizowany w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027.
Działania pilotażowe koncentrują się na stworzeniu spójnej sieci transportowej, która zapewni pasażerom wygodną i płynną podróż w ramach jednolitego systemu taryfowego.
W ramach pilotażu przeprowadzono analizę pt. „Możliwości integracji transportu autobusowego w metropolii warszawskiej”, w ramach której dokonano kompleksowej inwentaryzacji usług transportu autobusowego oraz określono kluczowe działania niezbędne do ich integracji. Analiza składa się z dwóch części:
- Inwentaryzacja – zebrano dane o liniach autobusowych, trasach, przystankach, zajezdniach i rozkładach. Zidentyfikowano problemy w obecnym systemie.
- Część planistyczna – określono niezbędne działania w celu stworzenia wspólnego systemu: jeden bilet, wspólna informacja pasażerska, centralna baza danych i spójna taryfa.
Wyniki tej analizy stanowią fundament dla dalszych prac legislacyjnych i planistycznych, mających na celu stworzenie spójnego systemu transportu w regionie.
Wyniki pilotażu
Pilotaż wspiera współpracę między gminami, operatorami i organizatorami transportu, tworząc platformę dialogu dla samorządów o różnych podejściach do polityki transportowej. Celem jest zwiększenie efektywności i spójności transportu publicznego w całym regionie.
Pilotaż stanowi pierwszą kompleksową analizę transportu autobusowego na tak dużym obszarze. Wskazuje strategiczny plan integracji transportu autobusowego i dostosowuje system do założeń Planu zrównoważonej mobilności miejskiej dla metropolii warszawskiej 2030+. Jej wdrożenie pozwoliłoby:
- Uprościć podróże dzięki systemowi jednego biletu.
- Poprawić komfort pasażerów poprzez dostęp do informacji w czasie rzeczywistym.
- Wspierać zrównoważony rozwój miejski poprzez zmniejszenie zależności od transportu indywidualnego.
Warszawa inspirowała się doświadczeniami Stuttgartu w zakresie integracji planowania przestrzennego i transportowego, a także skoordynowanym systemem biletowym Berlina-Brandenburgii. Wizyty studyjne w Stuttgarcie oraz konsultacje online odbyły się w ramach projektu MECOG-CE.
Wyniki pilotażu stanowią istotny krok w kierunku dalszego rozwoju zarządzania metropolitalnego. Po pilotażu opracowano plan wdrożenia zintegrowanej sieci transportowej.
Przeprowadzona analiza może stanowić wzór dla innych regionów borykających się z podobnymi wyzwaniami. Treść analizy w formacie pdf i w języku angielskim można znaleźć na stronie Interreg Central.