Organizacja hackathonu była nie lada wyzwaniem, a wydarzenie prawdopodobnie nie odbyłoby się, gdyby nie udział Zarządu Dróg Miejskich m.st. Warszawa w projekcie GreenScape-CE programu Interreg Europa Środkowa. Projekty międzynarodowe często są przyczynkiem do realizowania niestandardowych i innowacyjnych działań, takich jak np. przeprowadzenie hackathonu.
Szczytne cele tego wydarzenia nie mogłyby zostać osiągnięte bez zaangażowania mentorów, czyli pracowników biur i jednostek organizacyjnych m.st. Warszawy, którzy na etapie przygotowywania prac konkursowych udzielali merytorycznego wsparcia uczestnikom hackathonu dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem konsultowali pomysły i podpowiadali uczestnikom.
- Pierwsze miejsce zajęła praca polegająca na stworzeniu paneli kapilarnych zintegrowanych z podziemnym systemem retencji wód opadowych. Panele mają pełnić funkcje retencyjne, estetyczne i proekologiczne, wspierając zarządzanie wodą deszczową oraz minimalizując wpływ miejskich wysp ciepła.
- Na drugiej pozycji uplasowali się twórcy demonstracyjnej wersji aplikacji RETENO wspierającej planowanie małej retencji w pasie drogowym.
- Ostatnie miejsce na podium zajął projekt pn. „Warsaw umbrellas”, czyli koncepcja modularnych parasoli retencyjnych, które można wdrażać punktowo np. w pasach drogowych, parkach lub na placach miejskich, ale mogą również stanowić większy system.