Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Projekt Climate_CRICES rozpoczął w Wenecji działania na rzecz zwiększenia odporności Europy Środkowej na zmiany klimatu.

24-25 września br. w Wenecji odbyło się spotkanie inauguracyjne projektu Increasing Climate Change Resilience in Central Europe (akronim Climate_CRICES). Polskiego partnera - Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - podczas spotkania reprezentowały: dr hab. inż. Jolanta Dąbrowska, prof. uczelni oraz dr inż. Anna Uciechowska-Grakowicz. Gospodarzem spotkania był lider  – Veneto Region. Omówiono szczegółowo kluczowe cele i harmonogram działań projektu, a także ustalono dalsze kroki w jego realizacji.

ilustracja projektu

fot. prof. Jolanta Dąbrowska

Cel Projektu 

Climate CRICES wzmacnia potencjał władz lokalnych i regionalnych oraz instytucji odpowiedzialnych za gospodarowanie wodą i ochronę środowiska w zakresie zarządzania przewidywanymi skutkami zmiany klimatu, skupiając się na kluczowych zagrożeniach dla Europy Środkowej.

Zostały one zidentyfikowane w najnowszych raportach Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Wśród tych zagrożeń znajdują się upały i susze, niedobory wody, powodzie, oraz wpływ na bioróżnorodność. W ramach projektu, regiony, agencje branżowe i jednostki badawcze z Austrii, Niemiec, Polski, Węgier, Czech, Chorwacji i Włoch będą prowadzić badania zarówno w obszarach miejskich, jak i wiejskich. Kluczowym wyzwaniem jest przetwarzanie i analiza rozległych zbiorów danych środowiskowych, hydrologicznych i meteorologicznych, pochodzących z różnych źródeł i krajów. 

ilustracja projektu

fot. prof. Jolanta Dąbrowska 

Metodyka prac

Do osiągnięcia głównego celu projektu, niezbędne jest pozyskanie i integracja danych w perspektywie transgranicznej i ujednolicenie ich według wspólnych standardów. To umożliwi skuteczniejszą analizę i planowanie działań, które będą łagodzić skutki zmiany klimatu i wspierać adaptację. Partnerzy projektu opracują specjalistyczną platformę do analizy i wizualizacji dostępnych danych, która umożliwi tworzenie dokładniejszych prognoz zmiany klimatu.

Narzędzie to będzie niezwykle przydatne przy tworzeniu regionalnych planów rozwoju, zarówno dla obszarów miejskich, jak i wiejskich. Platforma zostanie zaprojektowana tak, by jej wyniki były łatwo dostępne i zrozumiałe w wielu językach, co uczyni ją użyteczną dla różnych użytkowników w wielu krajach.

W ramach testów, platforma zostanie wykorzystana przez decydentów i innych interesariuszy, by ocenić jej skuteczność w przewidywaniu wpływu zmiany klimatu i jej wartość dla regionalnych planów związanych z zarządzaniem w zakresie klimatu. Wsparcie zostanie również zapewnione władzom regionów pilotażowych, co pozwoli na lepsze zarządzanie i adaptację do zmiany klimatu w całej Europie Środkowej.

"Projekt Climate_CRICES przyczyni się do bezpieczniejszego rozwoju gospodarczego, środowiskowego i społecznego w Europie Środkowej" – podkreśla prof. Dąbrowska.

Projekt Climate_CRICES jest realizowany przez konsorcjum międzynarodowe składające się z dziewięciu partnerów projektu, w tym Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Ponadto, polskimi partnerami stowarzyszonymi są: Fundacja Sendzimira oraz Instytut Rozwoju Terytorialnego z Wrocławia. Projekt jest dofinansowany z programu Interreg Europa Środkowa.

 logotyp projektu Climate CRICES