Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Central Environmental and Energy Management as a kit for survival

Priorytet: Środowisko
Obszar interwencji: 3.4 Wspieranie ekologicznych, przyjaznych środowisku technologii i działań
Czas trwania: listopad 2012 - listopad 2014
Całkowity budżet:
w tym z EFRR:
1603860,00 €
1281327,00 €
Partnerzy: Public agency for technology of the Republic of Slovenia Słowenia (SI)
Friuli Venezia Giulia Autonomous Region Włochy (IT)
Bay Zoltan Foundation for Applied Research (BAY-LOGI) (Kozep-Magyarorszag) Węgry (HU)
Cleaner Production Center Austria Ltd. (Steiermark) Austria (AT)
Jozef Stefan Institute (Slovenija) Słowenia (SI)
Styrian Business Promotion Agency Niemcy (DE)
Bruno Kessler Foundation Włochy (IT)
NORRIA North Hungarian Regional Innovation Agency Węgry (HU)
Centre for Community Organizing Middle Moravia Czechy (CZ)
Partner wiodący: Friuli Innovazione, Research and Technology Transfer Centre (Friuli-Venezia-Giulia)
Kraj partnera wiodącego: Włochy (IT)
Osoba do kontaktu: Ms Romina Kocina
Telefon: 0039 0432 629916
Adres e-mail: romina.kocina@friulinnovazione.it
Strona internetowa:  

Opis projektu

Jako punkt wyjścia do opracowania projektu uznano to, że zaangażowane regiony Europy Środkowej cechują się średnim-wysokim poziomem działalności gospodarczej prowadzonej głównie przez mikro- i MSP, które w większości należą do tradycyjnych sektorów przemysłu (tj. budownictwo, przemysł spożywczy, przemysł, motoryzacja). Firmy te mają silny wpływ na środowisko Europy Środkowej, wobec czego kluczowym czynnikiem zrównoważonego rozwoju gospodarczego tego regionu jest wdrożenie przyjaznych środowisku technologii w ramach cyklu użytkowania produkcji i procesów. W tym celu bardzo ważna jest promocja ekonomicznych, społecznych i środowiskowych zalet czystych procesów produkcji i konsumpcji, które nie są w wystarczający sposób postrzegane jako wartości pozytywne. Aby osiągnąć ten cel, niezwykle istotna jest współpraca ponadnarodowa.

Cele projektu

Zgodnie z założeniami, projekt dąży do osiągnięcia jednolitych parametrów jakości i wydajności, współpracy terytorialnej w regionach środkowych, a także pogłębienia istniejących relacji między instytucjami. Partnerzy z regionów środkowoeuropejskich zaangażowani w niniejszą propozycję zaczęli rozważać wspólny system oceny wydajności eko-energetycznej MSP, który pozwoliłby na stworzenie rankingu pomocnego przy porównywaniu regionów i wymianie dobrych praktyk. Współpracę zaczęto w roku 2007. W 2011 r. partnerstwo, działania i budżet zbadano w celu zaplanowania skutecznego działania ponadnarodowego, które – w przyszłości – przyniosłoby rezultaty mające również zastosowanie do innych regionów europejskich. Zgodnie z unijnymi strategiami i standardami ochrony środowiska i umacniania konkurencyjności, projekt CEEM oferuje MSP z terenów Europy Środkowej metody operacyjne i urządzenia telekomunikacyjne, które pozwolą na wspólne zaspokojenie potrzeb środowiskowych i rozwój biznesu. Projekt CEEM został zaprojektowany jako działanie pilotażowe, które ma na celu sprawdzenie opracowanego zestawu narzędzi pod kątem możliwości zastosowania go w przyszłości dla wszystkich firm z UE. Uzyskano konkretne zaangażowanie przedsiębiorców, jako że narzędzie 3EMT będzie testowane na próbce 500 środkowoeuropejskich MSP. Faza testów przyczyni się do poprawy narzędzia i udostępni je za darmo MSP ze wszystkich państw Unii Europejskiej.

Rezultaty

Dzięki narzędziu telekomunikacyjnemu opartemu na ocenie cyklu użytkowania, które zostanie opracowane w ramach projektu, MSP będą miały okazję przeprowadzić samoocenę pod kątem wpływu na środowisko i wydajności energetycznej oraz uzyskać porównanie takiej oceny. Co więcej, to samo narzędzie udostępni MSP strategie i przykłady (plan działania), co firma może zrobić, aby poprawić zarządzanie energią i wydajność produkcji pod kątem przyjazności dla środowiska. Wielką wartością dodaną dla MSP, które uzupełnią kwestionariusz 3EMT, będą indywidualne Raporty z Oceny. Głównym celem przewidywanych działań uczulających jest zdecydowana poprawa zdolności zarządzania w MSP dzięki panelowi ekspertów pracujących w Punktach EKO, których zadaniem będzie pomagać dyrektorom MSP w realizacji uzyskanych sugestii poprzez rzeczywiste działania prowadzące do konkretnej poprawy wydajności eko-energetycznej MSP. W celu osiągnięcia przewidywanych rezultatów planuje się otworzenie pięciu Laboratoriów Terytorialnych z udziałem władz lokalnych, a także rocznego Laboratorium Ponadnarodowego, w którym kwestie środowiskowe i energetyczne będą rozważane na poziomie ponadnarodowym w celu ujednolicenia podejścia i promocji lepiej skoordynowanych działań politycznych w Europie Środkowej. Razem partnerzy projektu i interesariusze mają odpowiednie siły, aby osiągnąć te rezultaty. W skład partnerstwa wchodza 2 grupy: Instytucje badawcze stanowiące część techniczną i przedsiębiorczą (Friuli Innovazione, TETATAP, Instytut Józefa Stefana, Fundacja Bruno Kesslera, CPC Austria, CPKP) oraz organy administracji publicznej lub odpowiednie organy reprezentujące poziom polityki (Region FVG, TIA, Północnowęgierska Regionalna Agencja Innowacji, SFG).